O mnie

Marian Bochynek urodził się 52 lata temu w Górach Kaczawskich, które już od dzieciństwa kształtowały jego wrażliwość na uroki górskiego krajobrazu oraz bogactwo natury. Dziś mieszka w Rudawach Janowickich i twierdzi, że z tymi górami nigdy się nie rozstanie.

Z wykształcenia jest leśnikiem, z zawodu przewodnikiem górskim, pilotem wycieczek, z zamiłowania fotografem, alpinistą i podróżnikiem.

Ciekawość świata i pragnienie zmierzenia się z wyzwaniami, jakie przynoszą podróże w odległe zakątki naszego globu, spowodowały, że zawędrował na szczyty Tatr, Pirinu, Alp, Pamiru, gór Tień- Szań, Kaukazu, Himalajów, Andów i Kilimandżaro, do jaskiń Europy, Peru, Turcji, a także do dżungli amazońskiej, afrykańskiej, papuaskiej, afrykańskiej sawanny, azjatyckich pustyń, raf koralowych Oceanu Indyjskiego, Południowego Pacyfiku. Odwiedził Tybet, Nepal, Kyrgystan, Zanzibar, Peru, Ekwador, Wenezuelę, Indonezję, Egipt i inne bardziej dostępne kraje.

Stara się zatrzymać na swoich fotografiach ulotne piękno natury, majestat i grozę gór, tajemniczość świata jaskiń, wyjątkowość mieszkańców różnych stron świata i ich kultury. Efektem jego wypraw było wiele wystaw, prelekcji i publikacji prezentowanych w Polsce, Austrii, Niemczech, Czechach i Estonii.

Jego wyprawy były realizacją chłopięcych marzeń i dały mu możliwość dostrzeżenia fascynującego piękna i różnorodności świata – m.in. surowej przyrody gór i bujności życia lasów tropikalnych. Nadal jednak jest zauroczony przede wszystkim niezwykłością naszych Sudetów i bogatą historią tego regionu.

A. Ż.